SPS - Spirální stabilizace

SPS - Rehabilitační cvičení

 (známé také pod názvem SM Systém)

Cvičení se skládá se sestavy z 12ti základních a 60ti rozšířených cviků SM Systému dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožnují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na počítači) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobuje stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány. Hlavní cíl SM Systému je naučit tělo správně aktivovat svalová zřetězení tak, aby chůze měla rehabilitační charakter.

Cvičení SM Systém / SPS je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu od 5 do 100 let (děti, ženy, seniory, těhotné, sportovce). Je vhodný pro lidi s problémy s bolestí zad nebo kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů - kloub kyčelní, kolenní, ramenní, klouby nohou a klenby nožní. 

Tuto metodu využívá mnoho vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu.

Díky aktivaci spirálního zřetězení svalů se páteř napřimuje, odstraňuje se vadné držení těla, zpevňuje nožní klenbu plochých nohou, zlepšuje postavení palce nohy, zeštíhluje pas a zpevňuje břicho